ماکان آریا پارسا کیست؟

کارآفرین شدن و صاحب کسب و کار بودن برای همه ما هم خوشایند و لذتبخش است. اینکه بر عده زیادی از افراد مدیریت کنیم، کسب وکار خودمان را داشته باشیم و موفقیت‌های زیادی به دست آوریم. البته که به همین راحتی‌ها هم نیست وگرنه الان تعداد کارآفرینان موفق انقدر کم نبود! با ما همراه باشید تا در این مطلب کارآفرینی را از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا، کارآفرین نمونه کشوری بررسی کنیم.

شروع یک کسب‌وکار جدید فرآیند طولانی‌مدتی است و باید کفش آهنی بپوشید تا با مشکلات و بحران‌های پیاپی مواجه شوید! اما یک راه خوب برای اینکه احتمال موفقیت‌مان را زیادتر کنیم این است که ببینیم موفق‌ترین کارآفرین‌های ایران و جهان چه عادت‌هایی دارند!

شاید باورش سخت باشد اما ساخت عادات حتی از هدف گذاری هم مهم‌تر است! اتفاقا یکی از ویژگی‌های کارآفرین‌های موفق، همین توانایی ساخت عادات خوب است که در ادامه می‌خوانید: در زندگینامه خیلی از کارآفرینان موفق و شناخته شده خارجی مثل هاوارد شولتز (استارباکس) و استیو جابز (اَپِل)، یا سایر کارآفرینان داخلی و خارجی، رفتارها و عادت های مشترکی داشتند، که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

چند عادت مهم کارآفرینی از نظر ماکان آریا پارسا

 1. کارآفرینان موفق هیچ‌وقت تسلیم نمی‌شوند، تنها گاهی عقب‌نشینی می کنند.
  تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران معتقدند مهم ترین دلیل شکست در راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید، این است که فرد مؤسس خیلی زود تسلیم می شود. کارآفرین های بزرگ ممکن است به شما بگویند که گاهی واقعا کف گیرشان به ته دیگ خورده باشد یا به بحران‌های بزرگ برخورد کرده باشند، اما هیچ‌وقت تسلیم و اسیر شرایط نشده اند. چقدر خوب می شد اگر همه ی کارآفرین های تازه‌کار هم همین طور بودند.
 2. بهانه نمی‌آورند، درباره ی درس هایی که یاد گرفته‌اند صحبت می کنند
  کارآفرینان موفق به جای اینکه دنبال کسی یا چیزی بگردند که تقصیرها را به گردنش بیندازند، همیشه آماده و مشتاق هستند و توانایی این را دارند که از چالش ها و اتفاقات تلخ و شیرین درس بگیرند. مثلا هاوارد شولتز مدیر استارباکس پذیرفت که موفقیت ها، اعضای تیمش را مغرور کرده و تلاش کرد با برنامه ریزی و خلاقیت این مشکل را حل کند.
 3. تا چیزی از دست ندهید، چیز بهتری گیرتان نمی‌آید!
  وقتی کارتان روی غلتک بیفتد، مدیریتش آسان می شود. تنها مواقعی که یک رقیب پا توی کفش تان می کند، باید واکنش نشان بدهید. مثلا استیو جابز خیلی سریع محصولاتی که چند ماه از عمرشان می‌گذشت را کنار می گذاشت حتی آنهایی که فروش عالی داشتند و بازار را تکان داده بودند و به این ترتیب باعث می شد پویایی و محبوبیت برند اپل رشد  کند.
  شاید این کار یک استراتژی جسورانه و چالش‌برانگیز باشد اما به پیروزی شما در درازمدت منجر می شود.
 4. آن‌ها روی راه‌حل ها تمرکز می کنند نه مشکلات!
  کارآفرین هایی که به موفقیت همیشگی فکر می کنند، به دنبال راه‌حل های جدید و مبتکرانه در بازارهای بزرگ و در حال رشد هستند، در حالی که ریسک این کار خیلی زیادتر از وقتی است که مثلا شما به سراغ روش‌های امتحان پس داده بروید!
 5. حریص هستند، پس خلق پول آسان است!
  همه کارآفرینان دست به خلق پول می زنند چون این راه را راهی منحصر به فرد برای محل مشکل مشتریان خود می دانند و هیچ کدام از اول خواهان این نبوده اند که هدف شرکت آن ها صرفا رسیدن به ثروت بوده است. آن ها ایده و نقشه ای داشته اند که دنبال تحقق آن رفته اند. آن ها آنچه را خریدار می خواهد و می خواهد به آن برسد، می دانند.
 6. حسابی به ارتباط ایجاد کردن اهمیت می‌دهند
  حتما چیزی هست که همه می گویند یک کسب‌وکار موفق همان‌قدر به افرادی که می شناسید وابسته است که به محصولی که ارائه می کنید.
  این توانایی و استراتژی «بُرد-بُرد» برای شما و شریک ها یتان، همکاران با استعدادتان و حتی رقیب های تان می تواند وجه تمایز طرح هایی با موفقیت همیشگی و درخشش های کوتاه‌مدت باشد.
 7. قبل از اینکه آماده باشند، شروع به کار می کنند
  این نکته ای است که «ماری فرلو» یکی از سخنرانان بزرگ حوزه موفقیت، مدام بر آن تاکید دارد، زیرا هنگامی که ما برای زمان مناسب صبر می کنیم، درواقع برای چیزی غیرممکن صبر می کنیم. حتی اینکه هنوز دست تان خالی است و می خواهید با این حال مشغول به کار شوید، به نوبه خود عالی است.
 8. میانگین ۵ نفری را فراموش نکنید!
  جیم ران، کارآفرین و نویسنده‌ی بزرگ آمریکایی می‌گوید: ” شما میانگین ۵ نفری می‌شوید که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید”
  کارآفرینان موفق با آدم هایی معاشرت می کنند که از خودشان باهوش تر باشند و مهارت های مکملی داشته باشند.
 9. وقت شان را برای شبکه های اجتماعی هدر نمی دهند
  کارآفرین های موفق از طریق ارتباطی گوناگون، فقط برای رفع نیاز و کسب منفعت خود استفاده می کنند. آن‌ها تولید کننده محتوا هستند نه صرفا مصرف کننده محتوای دیگران! این کار وقت پرارزش آنان را هرگز هدر نمی‌دهد.
 10. کارآفرینان موفق سخت تر از بقیه کار می کنند و از آن لذت می برند
  کارآفرینان موفق به این دلیل که از روی عادت بیشتر کار می کنند، پس نتایج بهتری هم می گیرند. ویژگی بارز آنها تمرکز روی عناصر مهم و سطح باورنکردنی اطلاعات شان درباره ی موضوعات کلیدی است. آنها آغوش‌شان را روی حجم کارهایی که شاید برای بقیه دیوانه‌کننده باشد باز می کنند.

با ما همراه باشید تا در ادامه چند نکته مهم در کارآفرینی را از نگاه ماکان آریا پارسا بررسی کنیم:

ماکان آریا پارسا

 

چند نکته مهم در کارآفرینی از نگاه ماکان آریا پارسا

عناصر موفقیت کارآفرین

دکتر آریا پارسا معتقد است که یک کارآفرین موفق باید اطلاع کاملی از وضعیت بازار و پتانسیل‌ های آن داشته ‌باشد و بداند چه نیازهایی در بازار وجود دارد تا نوع خدمات خود را بسته به نیاز بازار تعیین کند یا تغییر دهد.

از طرفی یک کارآفرین باید ایجاد تمایز کند یعنی از رقبای خود ایده بگیرد ولی به‌هیچ‌وجه کار آن‌ها را کپی نکند. کپی کردن به معنی سقوط است. نکته آخر این‌که نیاز است یک کارآفرین برای رسیدن به موفقیت، افراد وارد و کاربلدی را با خود همراه کند و یک تیم قوی بسازد.

رفتن به دانشگاه یا نرفتن!

یک کارآفرین برتر حتما یک تحصیل‌کرده دانشگاهی نیست. خیلی از افراد موفق در زمینه کاری‌شان تحصیلات تخصصی یا حتی مرتبط ندارند ولی حتما اهل مطالعه هستند و اطلاعات عمومی بالایی دارند.

بنابراین نیاز نیست مدارج بالای تحصیلی داشته باشید تا بتوانید یک کارآفرین نمونه شوید. اشتیاق یه یادگیری و کسب مهارت‌های لازم برای کار چیزهایی هستند که در هیچ مدرسه و دانشگاهی تدریس نمی‌شوند و باید قدم به قدم با پشتکار و تلاش به سمت آن‌ها رفت.

محدودیت‌ ها چراغ راه کارآفرینان

برای همه ما پیش می‌آید که می‌خواهیم کاری را انجام دهیم و با محدودیتی روبه‌رو می‌شویم یا گاهی نیازهایی داریم که هنوز چیزی برای رفع آن‌ها وجود ندارد یا حتی آرزوهایی داریم که به نظر خودمان محال و دست نیافتنی هستند. باید گفت کارآفرینان موفق از محدویت‌ها، نیازها و آرزوها ایده می‌گیرند و کسب‌وکارشان را راه می‌اندازند.

کارافرینان برتر مثل ماکان آریا پارسا با ذهن پویا و خلاقی که دارند هر محدودیتی را به یک فرصت تبدیل می‌کنند. از معمولی‌ و پیش‌پا افتاده‌ترین نیازها ایده می‌گیرند و بابرنامه‌ریزی برای رفع آن‌ها تلاش می‌کنند.

آشنایی با یک کارافرین موفق؛ ماکان آریا پارسا

ماکان آریا پارسا کیست؟ این فرد نامش در میان لیست بلند بالایی از موفقیت های گوناگون و دستاوردهای مهم می درخشد. او که متولد ۱۳۶۵ است، جزو کسانی‌ست که کشورمان مدیون زحمات و تلاش های اوست.

ماکان آریا پارسا در سال ۱۳۹۶ دکتر آریا پارسا موفق به اخذ عنوان کارآفرین برتر کشور و مدیر برگزیده فناوری اطلاعات شد و این افتخار دیگری در کارنامه درخشان او بود. جالب است بدانید که او در سه سال پیاپی از سال ۹۶ تا ۹۸، موفق به دریافت تندیس رعایت حقوق مصرف کننده از وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است. این کارآفرین جوان در دوران زندگی پر فراز و نشیب خود همواره باعث تحولات و پیشرفت های چشمگیری در زندگی مردم جامعه خود به خصوص جوانان شده است.

اگر بخواهید درباره تحصیلات ماکان آریا پارسا بدانید، باید بگوییم که او فارغ التحصیل مقطع دکترای کارآفرینی، از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی ارشد رشته مدیریت MBA از دانشگاه Steinbeis Berlin آلمان، کارشناسی ارشد رشته مدیریت MBA از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کارشناسی مهندسی صنایع، گرایش تولید صنعتی است. این جوان شایسته و کارآفرین مطرح کشورمان، در زمینه مشاوره، بازاریابی و تربیت نیروی انسانی بسیار قدرتمند است.

خلاصه ای با ماکان آریا پارسا

ما همیشه در مورد کارآفرینان موفق شنیده‌ایم. کسانی که به ثروت و موقعیت بالایی رسیده‌اند. حضور این افراد در مسیر موفقیت اتفاقی نبوده است و همه آن‌ها ویژگی‌ها و خصوصیات یکسانی داشته‌اند و از مسیر سخت و ناهمواری گذشته‌اند تا به آن چیزی که امروز هستند تبدیل شده‌اند.

کارآفرین موفق در واقع رهبری پرتلاش است که هم متفاوت عمل می‌کند و هم به کار گروهی ایمان دارد. خیلی از آدم‌ها دست به کسب‌وکار جدیدی می‌زنند و البته موفق هم نمی‌شوند چون باید جمعی از ویژگی‌ها را یا داشته‌باشند یا در خودشان و محیط اطرافشان بسازند تا بتوانند به آن‌چه می‌خواهند برسند. در اصل موفقیت یک‌شبه و آنی به دست نمی‌آید.

برای اینکه به یک کارآفرین نمونه تبدیل بشوید، کافی است حواس‌تان به دیدگاه و تلاش تان باشد و تمام کارها را دقیق و کامل انجام بدهید و از هر گام، چه رو به جلو و چه عقب، درس بگیرید.

وقتی یک سرمایه گذار، فردی با عادت‌های ذکر شده را ببیند، به نظرها و طرح‌هایش با دقت توجه می کند. این برتری  ها برای موفقیت طولانی‌مدت خوب هستند. راستی تا به حال شده شما هم عادت های تان را بررسی کنید و ببینید که چقدر به تداوم اقتدار و پیشرفت‌تان کمک می کنند؟ به پایان مطلب نزدیک می شویم. در ادامه خلاصه مطلب و سخن پایانی مقاله ماکان آریا پارسا را خوانده و چند سوال متداول را پاسخ می دهیم:

ماکان آریا پارسا کارآفرینی

سخن پایانی

در این مطلب با ماکان آریا پارسا – کارآفرین نمونه کشوری – آشنا شدیم و همچنین عادت های مهم کارآفرینان و نکته هایی در این زمینه از نظر ماکان آریا پارسا را خواندیم. عادات مهم کارآفرینی که در این مطلب بررسی شد را در ادامه به‌صورت خلاصه می‌آوریم:

 • کارآفرینان موفق هیچ‌وقت تسلیم نمی‌شوند، تنها گاهی عقب‌نشینی می کنند.
 • بهانه نمی‌آورند، درباره ی درس هایی که یاد گرفته‌اند صحبت می کنند
 • تا چیزی از دست ندهید، چیز بهتری گیرتان نمی‌آید!
 • آن‌ها روی راه‌حل ها تمرکز می کنند نه مشکلات!
 • حریص هستند، پس خلق پول آسان است!
 • حسابی به ارتباط ایجاد کردن اهمیت می‌دهند
 • قبل از اینکه آماده باشند، شروع به کار می کنند
 • میانگین ۵ نفری را فراموش نکنید
 • وقت شان را برای شبکه های اجتماعی هدر نمی دهند
 • کارآفرینان موفق سخت تر از بقیه کار می کنند و از آن لذت می برند

در ادامه به‌صورت خیلی خلاصه با ماکان آریا پارسا آشنا می‌شویم: متولد سال 1365 و دارای دکترای کارآفرینی و کارشناسی ارشد از دانشگاه اشتنبایس آلمان. مدیر برتر فناوری اطلاعات کشور در سال 1396 و دریافت کننده تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان در 3 سال پیاپی. کارآفرین برتر ایران و از جوان ترین مدیران نمونه کشور.

سوالات متداول:

از نظر ماکان آریا پاسا چرا یک کارآفرین باید از وضعیت بازار مطلع باشد؟
دکتر آریا پارسا معتقد است که یک کارآفرین موفق باید اطلاع کاملی از وضعیت بازار و پتانسیل‌ های آن داشته ‌باشد و بداند چه نیازهایی در بازار وجود دارد تا نوع خدمات خود را بسته به نیاز بازار تعیین کند یا تغییر دهد.
چگونه به عنوان یک کارآفرین ایجاد تمایز کنم؟
منظور از ایجاد تمایز این است که از رقبای خود ایده بگیرد ولی به‌هیچ‌وجه کار آن‌ها را کپی نکند.
آیا برای کارآفرین شدن باید به دانشگاه بروم؟
یک کارآفرین برتر حتما یک تحصیل‌کرده دانشگاهی نیست. خیلی از افراد موفق در زمینه کاری‌شان تحصیلات تخصصی یا حتی مرتبط ندارند ولی حتما اهل مطالعه هستند و اطلاعات عمومی بالایی دارند.

۲ پاسخ به “ماکان آریا پارسا کیست؟”

 1. دقیقا. خیلی از کارآفرینا اصلا تحصیلات اکادمیک ندارن و تازه بعضیاشون از دانشگاه هم انصراف دادن تا راحت تر کار کنن و برن دنبال اهدافشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بعد از ثبت شماره لینک ورود به اجلاس برای شما ارسال می گردد.